 |
AZ EGYHÁZI TÖRVÉNYKÖNYV
VII. KÖNYV
AZ ELJÁRÁSOK
II. RÉSZ
AZ EGYHÁZI PERES ELJÁRÁS
I_SZAKASZ
A RENDES EGYHÁZI PERES ELJÁRÁS
I. CÍM
A PERALAPÍTÁS
(Cann. 1501 – 1512)
I. FEJEZET (Kánon 1501 – 1506)
A KERESETLEVÉL
1501. kán. – A bíró az egyes ügyekben csakis az érdekelt személy vagy az ügyész által a kánonok szerint előterjesztett kérelem alapján járhat el.
1502. kán. – Aki valaki ellen pert akar kezdeményezni, keresetlevelet kell hogy benyújtson az illetékes bírónak. Ebben elő kell adnia a vita tárgyát, és kérnie kell a bíró hivatalos közreműködését.
1503. kán. – 1. §. A bíró elfogadhatja a szóbeli kérést, ha a felperes akadályozva van a keresetlevél beterjesztésében, vagy ha az ügy könnyen kivizsgálható és csekély jelentőségű.
2. §. Mindkét esetben azonban utasítsa a bíró a jegyzőt, hogy készítsen erről iratot, melyet a felperesnek fel kell olvasni és vele jóvá kell hagyatni. Ez az irat minden jogi hatás tekintetében helyettesíti a felperes által írt keresetlevelet.
1504. kán. – A peralapító keresetlevélnek:
1. tartalmaznia kell, hogy mely bíró előtt kezdeményezik az ügyet, hogy mi a kérés, és kivel szemben kérik ezt;
2. jeleznie kell a felperes jogcímét és legalább általánosságban az állításai alátámasztására szolgáló tényeket és bizonyítékokat;
3. rendelkeznie kell a felperes vagy képviselője aláírásával, az év, a hónap és a nap megjelölésével, továbbá tartalmaznia kell azt a helyet, ahol a felperes vagy képviselője lakik, vagy ahová az iratokat kéri;
4. tartalmaznia kell az alperes lakóhelyét vagy pótlakóhelyét.
1505. kán. – 1. §. Miután az egyetlen bíró vagy a társas bíróság elnöke meggyőződött a saját illetékességéről és arról, hogy a felperesnek megvan a perlési képessége, mielőbb határozatilag el kell hogy fogadja, vagy vissza kell hogy utasítsa a keresetlevelet.
2. §. A keresetlevelet csak akkor lehet visszautasítani, ha:
1. a bíró vagy a bíróság illetéktelen;
2. kétségtelenül világos, hogy a felperesnek nincs perlési képessége;
3. nem tartották meg az 1504. kán. 1-3. sz.-ában foglalt előírásokat;
4. magából a keresetlevélből egyértelműen kitűnik, hogy a kérésnek nincs semmi alapja, és ilyen még az eljárás során sem merülhet fel.
3. §. Ha a keresetlevelet pótolható hiányosságok miatt utasították el, a felperes ismét beterjeszthet ugyanahhoz a bíróhoz egy újabb, szabályosan megszerkesztett keresetlevelet.
4. §. A keresetlevél visszautasítása ellen a félnek mindig joga van tíz nap hasznos határidőn belül indoklással ellátott felfolyamodással fordulni a fellebbviteli bírósághoz vagy a testülethez, ha a keresetlevelet az elnök utasította el; a visszautasításból támadt kérdést azonban a lehető leggyorsabban el kell dönteni.
1506. kán. – Ha a bíró a keresetlevél benyújtásától számított egy hónapon belül nem adja ki a keresetlevelet elfogadó vagy elutasító határozatot az 1505. kán. szerint, akkor az érdekelt fél kérheti, hogy a bíró teljesítse feladatát; ha a bíró továbbra is hallgat, a kérelem benyújtásától számított tíz nap eredménytelen eltelte után a keresetlevél elfogadottnak számít.
|