 |
AZ EGYHÁZI TÖRVÉNYKÖNYV
VII. KÖNYV
AZ ELJÁRÁSOK
I. RÉSZ
A PEREK ÁLTALÁBAN
(Kánon 1400 – 1500)
I. CÍM
AZ ILLETÉKES BÍRÓSÁG
(Kánon 1404 – 1416)
1404. kán. – Az Első Szék fölött senki sem ítélkezhet.
1405. kán. – 1. §. Csak a római pápának van joga az 1401. kán.-ban említett ügyekben ítélkezni:
1. az államfőkről;
2. a bíboros atyákról;
3. az Apostoli Szentszék követeiről és bűnügyekben a püspökökről;
4. azokban az ügyekben, amelyeket a saját ítélőszéke elé vont.
2. §. A római pápa által különleges jelleggel megerősített intézkedésről vagy okmányról a bíró nem ítélkezhetik, kivéve, ha ezzel a pápa előzetesen megbízta.
3. §. A Rota Romanának van fenntartva az ítélkezés:
1. püspökök fölött egyházi peres ügyekben, az 1419. kán. 2. §-ának érintetlenül hagyásával;
2. prímás apát, monasztikus kongregációk legfőbb apátja és pápai jogú szerzetes intézmények legfőbb elöljárója fölött;
3. az egyházmegyék és mindazon egyházi akár természetes, akár jogi személyek ügyeiben, akiknek a római pápán kívül nincs más elöljárójuk.
1406. kán. – 1. §. Az 1404. kán. előírásának megsértésével végzett cselekmények és döntések meg nem történtnek számítanak.
2. §. Az 1405. kán.-ban említett ügyekben más bírók illetéktelensége abszolút.
1407. kán. – 1. §. Első fokon ki-ki csakis az előtt az egyházi bíró előtt fogható perbe, aki az 1408-1414. kán.-ban felsorolt jogcímek valamelyike alapján illetékes.
2. §. Annak a bírónak, akire a fenti jogcímek egyike sem alkalmazható, viszonylagos az illetéktelensége.
3. §. A felperes ahhoz a bírósághoz tartozik, amely az alperes szempontjából illetékes; ha az alperesnek több illetékes bírósága is van, ezek közül a felperes választhat.
1408. kán. – Ki-ki perbe fogható lakóhelyének vagy pótlakóhelyének bírósága előtt.
1409. kán. – 1. §. A lakóhely nélküli annak a helynek a bíróságához tartozik, ahol éppen tartózkodik.
2. §. Akinek sem lakóhelye, sem pótlakóhelye, sem tartózkodási helye nem ismeretes, a felperes bírósága előtt fogható perbe, hacsak a törvény szerint más bírósághoz nem tartozik.
1410. kán. – A dolog fekvése címén azon hely bírósága előtt vonható perbe a fél, ahol a per tárgyát képező dolog fekszik, valahányszor a kereset a dologra irányul, vagy ha birtokelvonásról van szó.
1411. kán. – 1. §. Szerződés címén a fél annak a helynek a bírósága előtt vonható perbe, ahol a szerződést kötötték, vagy ahol teljesíteni kell, kivéve, ha a felek megegyeztek abban, hogy más bíróságot választanak.
2. §. Ha a per egyéb jogcímen fennálló kötelezettségekről folyik, a fél az előtt a bíróság előtt vonható perbe, amelyiknek területén a kötelezettség keletkezett, vagy ahol teljesíteni kell.
1412. kán. – Akit bűnügyben vádolnak, még ha távol van is, perbe fogható annak a helynek a bírósága előtt, ahol a büntetendő cselekményt elkövették.
1413. kán. – A fél perbe fogható:
1. a vagyonkezelésről folytatott perekben annak a helynek a bírósága előtt, ahol a vagyonkezelést végezték;
2. az örökségről vagy kegyes célú hagyományról folyó perekben az örökhagyónak vagy a kegyes célú hagyományt tevőnek az 1408-1409. kán. szerinti utolsó lakóhelye, pótlakóhelye vagy tartózkodási helye szerint illetékes bíróság előtt, kivéve, ha pusztán a hagyomány végrehajtásáról van szó, mert erről az illetékesség rendes szabályai szerint kell dönteni.
1414. kán. – Összefüggés címén ugyanazon bíróság előtt és ugyanazon perben kell ítélkezni az egymással összefüggő ügyekben, kivéve, ha a törvény másként rendelkezik.
1415. kán. – Megelőzés címén, ha két vagy több bíróság egyaránt illetékes, annak van joga a perben eljárni, aki az alperest előbb idézte meg törvényesen.
1416. kán. – Azonos fellebbviteli bíróság alá tartozó bíróságok illetékességi vitáját ez a bíróság dönti el, a közös fellebbviteli bíróság alá nem tartozókét pedig az Apostoli Signatura.
|