 |
AZ EGYHÁZI TÖRVÉNYKÖNYV
AZ ISTEN NÉPE
II. RÉSZ
AZ EGYHÁZ HIERARCHIKUS FELÉPÍTÉSE
II. SZAKASZ
A RÉSZEGYHÁZAK ÉS CSOPORTJAIK
(Kánon 368 – 572)
III. CÍM
A RÉSZEGYHÁZAK BELSŐ RENDJE
(Kánon 460 – 572)
V. FEJEZET (Kánon 511 - 514)
A PASZTORÁLIS TANÁCS
511. kán. - Ha a lelkipásztori körülmények indokolják, az egyes egyházmegyékben létesítsenek pasztorális tanácsot, melynek feladata, hogy a püspök felügyelete alatt vizsgálja és mérlegelje az egyházmegyében folyó lelkipásztori munkát érintő kérdéseket, és róluk gyakorlati következtetéseket terjesszen elő.
512. kán. - 1. §. A pasztorális tanács a katolikus egyházzal teljes közösségben lévő krisztushívőkből áll, akik lehetnek klerikusok vagy a megszentelt élet intézményeinek tagjai, főként pedig világiak; kijelölésük a megyéspüspök által meghatározott módon történik.
2. §. Azokat a krisztushívőket, akiket a pasztorális tanácsba küldenek, úgy válasszák ki, hogy teljességében és valóban tükrözzék Isten népének az illető egyházmegyét alkotó részét, az egyházmegye egyes vidékeinek, a társadalmi viszonyoknak és foglalkozásoknak, valamint az apostoli munkában való egyéni, illetve közösségi részvételnek a figyelembevételével.
3. §. A pasztorális tanácsba csak olyan krisztushívőket küldjenek, akik kitűnnek biztos hitükkel, jó erkölcsükkel és okosságukkal.
513. kán. - 1. §. A pasztorális tanácsot a püspök által adott szabályzat előírása szerinti időtartamra létesítsék.
2. §. Széküresedéskor a pasztorális tanács megszűnik.
514. kán. - 1. §. Egyedül a megyéspüspök joga, hogy a csupán tanácsadási joggal rendelkező pasztorális tanácsot az apostoli munka szükségleteinek megfelelően összehívja és rajta elnököljön; egyedül az ő joga az is, hogy a tanácsban tárgyaltakat közrebocsássa.
2. §. A tanácsot legalább évente egyszer össze kell hívni. |